Αρχική Άρθρα Ρώτα με και θα σου πω. Εργαστήριο δημιουργικής γραφής στο μουσείο.
Ρώτα με και θα σου πω. Εργαστήριο δημιουργικής γραφής στο μουσείο. PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Ράπτου Θεοδοσία
Σάββατο, 26 Ιανουάριος 2019 11:50

Το σύγχρονο μουσείο έχει μετατοπίσει το ενδιαφέρον του από την προβολή των αντικειμένων του – που ίσχυε παλαιότερα– στον ίδιο τον επισκέπτη, στοχεύοντας στην επίτευξη διαρκούς συνομιλίας του κοινού με τα αντικείμενα και τις συλλογές του. Ένας από τους τρόπους για την ιδιαίτερη αυτή επικοινωνία, την κατανόηση του παρελθόντος, του εαυτού και του κόσμου γενικότερα είναι και η Δημιουργική Γραφή. Η Δημιουργική Γραφή, αξιοποιώντας τον μουσειακό χώρο, δίνει τη δυνατότητα της απόκρισης τόσο από τη μεριά του ενήλικα επισκέπτη όσο και –κυρίως– από τη μεριά των μαθητών για τη δημιουργία θαυμαστών ιστοριών, καθώς ο χώρος του μουσείου αποτελεί «αυθεντικό σκηνικό για θαυμαστές ιστορίες» οι οποίες μπορούν να ξετυλίγονται σαν την κόκκινη κλωστή του παραμυθιού. Μέσα από το εργαστήριο «Ρώτα με και θα σου πω» και αξιοποιώντας τη συναλλακτική θεωρία της Rosenblatt, οι συμμετέχοντες θα οδηγηθούν σε δραστηριότητες δημιουργικής γραφής οι οποίες στοχεύουν να αναδείξουν αφενός την επίσκεψη ως μοναδική βιωματική εμπειρία και αφετέρου να δημιουργήσουν τις δυνατότητες προσωπικής γραπτής έκφρασης ως απόκριση στα ερεθίσματα που προκύπτουν από την επίσκεψη.

Μπορείτε να δείτε ολόκληρο ρο άρθρο κάνοντας κλικ εδώ