Αρχική Άρθρα Δραματική Τέχνη στην Εκπαίδευση και Μουσείο: Μια διεπιστημονική προσέγγιση
Δραματική Τέχνη στην Εκπαίδευση και Μουσείο: Μια διεπιστημονική προσέγγιση PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Θεοδώρα Παπαϊωάννου & Χαρίκλεια Κανάρη
Τετάρτη, 12 Αύγουστος 2020 14:18

Οι σύγχρονες θεωρίες και πρακτικές στον χώρο της εκπαίδευσης υποστηρίζουν την αξιοποίηση διαφορετικών μεθόδων, τεχνικών αλλά και διαφορετικών πηγών πληροφόρησης και χώρων μάθησης για τον εμπλουτισμό της διδασκαλίας διαφορετικών γνωστικών αντικειμένων και την ενίσχυση της ενεργητικής συμμετοχής και εμπλοκής των μαθητών στη διαδικασία της μάθησης. Στο πλαίσιο αυτό, τόσο η Δραματική Τέχνη στην Εκπαίδευση όσο και η Μουσειακή Εκπαίδευση μπορούν να διαδραματίσουν έναν σημαντικό ρόλο εμπλουτίζοντας και διευρύνοντας τις μαθησιακές εμπειρίες όλων των παιδιών εντός και εκτός σχολικής τάξης. Η παρούσα εργασία αναφέρεται στο παράδειγμα μιας διεπιστημονικής συνεργασίας με στόχο την αξιοποίηση τεχνικών της Δραματικής Τέχνης στην Εκπαίδευση αλλά και των ποιοτικών χαρακτηριστικών της μάθησης στον χώρο του μουσείου για τη βιωματική προσέγγιση της Ιστορίας τόσο στον χώρο του σχολείου όσο και στον χώρο του μουσείου. Πιο συγκεκριμένα, παρουσιάζεται το παράδειγμα ενός θεατροπαιδαγωγικού προγράμματος που συνδύαζε και οργανωμένη επίσκεψη σε μουσείο. Στο πρόγραμμα, το οποίο ήταν ενταγμένο στο πλαίσιο των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων, συμμετείχαν μαθητές τριών τμημάτων της Ε΄ Δημοτικού. Η διάρκειά του ήταν δύο μήνες και υλοποιήθηκε σε τρεις φάσεις: α. δραστηριότητες πριν από την επίσκεψη στο μουσείο, β. επίσκεψη στο μουσείο, και γ. δραστηριότητες μετά την επίσκεψη στο μουσείο. Η αξιοποίηση τεχνικών Δραματικής Τέχνης στην Εκπαίδευση στο σχολείο αλλά και στο μουσειακό περιβάλλον, η συμμετοχή και συνεργασία ατόμων διαφορετικών επιστημονικών ειδικοτήτων αλλά και η ενεργητική συμμετοχή των παιδιών και η ανταπόκρισή τους στο πρόγραμμα αναδεικνύουν τη δημιουργική σύζευξη Θεατροπαιδαγωγικής και Μουσειοπαιδαγωγικής με πολλαπλά μαθησιακά οφέλη για όλα τα παιδιά.

Κάντε κλικ εδώ για να δείτε ή να κατεβάσετε ολόκληρο το άρθρο

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 12 Αύγουστος 2020 15:04