Αρχική Άρθρα «Η τέχνη έχει φωνή!»: Ένα εργαστήριο Δημιουργικής Γραφής με αφορμή την έκθεση «Ταξιδεύοντας την τέχνη» στο Μουσείο Πλινθοκεραμοποιίας Ν. & Σ. Τσαλαπάτα
«Η τέχνη έχει φωνή!»: Ένα εργαστήριο Δημιουργικής Γραφής με αφορμή την έκθεση «Ταξιδεύοντας την τέχνη» στο Μουσείο Πλινθοκεραμοποιίας Ν. & Σ. Τσαλαπάτα PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Θεοδοσία Ράπτου & Χαρίκλεια Κανάρη
Σάββατο, 30 Απρίλιος 2022 21:15

Συγγραφείς: Θεοδοσία Ράπτου & Χαρίκλεια Κανάρη (2021)

Περίληψη:

Η Δημιουργική Γραφή αποτελεί ένα πεδίο με ποικίλες εφαρμογές και στον χώρο των μουσείων για διαφορετικές ομάδες κοινού, με στόχο την ουσιαστική και ενεργητική εμπλοκή των συμμετεχόντων στη διαδικασία της μάθησης, την ενδυνάμωση της προσωπικής εμπειρίας και «συνομιλίας» με τα μουσειακά εκθέματα και τη δημιουργική έκφραση. Η παρούσα εργασία αναφέρεται σε ένα εργαστήριο Δημιουργικής Γραφής με φοιτητές/τριες Παιδαγωγικού Τμήματος στο Μουσείο Πλινθοκεραμοποιίας Ν. & Σ. Τσαλαπάτα. Το εργαστήριο πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος και της αντίστοιχης έκθεσης με τίτλο «Ταξιδεύοντας την Τέχνη» που υλοποιήθηκε από την «ARTOGETHER, Τέχνη Ατόμων με και χωρίς Αναπηρία», με την υποστήριξη του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος και σε συνεργασία με το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς. Με αφορμή την καλλιτεχνική σύμπραξη εικαστικών με αναπηρία και λογοτεχνών, στην εργασία παρουσιάζονται: α. στοιχεία του σκεπτικού και του περιεχομένου της έκθεσης, β. η δομή του εργαστηρίου Δημιουργικής Γραφής με τίτλο «Η τέχνη έχει φωνή» και γ. η αποτίμηση του εργαστηρίου και αντιπροσωπευτικά κείμενα φοιτητών/τριών που προέκυψαν από την επεξεργασία εικαστικών έργων και λογοτεχνικών κειμένων της έκθεσης. Μέσα από τα κείμενα και την αποτίμηση της δράσης το μουσείο αναδεικνύεται σε χώρο «συνάντησης» του διαφορετικού, προώθησης του πολιτισμικού, κοινωνικού και δια-καλλιτεχνικού διαλόγου, ενθαρρύνοντας, παράλληλα, την προσωπική δημιουργική έκφραση και τον προσωπικό αναστοχασμό.

Μορείτε να κατεβάσετε ολόκληρο το κείμενο κάνοντας κλικ εδώ

Τελευταία Ενημέρωση στις Σάββατο, 30 Απρίλιος 2022 21:20