Αρχική Νέα-Ανακοινώσεις Σεμιναριακό μάθημα «Με ένα βιβλίο για το Μουσείο» στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
Σεμιναριακό μάθημα «Με ένα βιβλίο για το Μουσείο» στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Σύλλογος Μουσειοπαιδαγωγών Ελλάδος
Δευτέρα, 18 Φεβρουάριος 2019 00:00

Το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και ο Σύλλογος Μουσειοπαιδαγωγών Ελλάδος στο πλαίσιο του Συμφώνου Συνεργασίας που έχουν υπογράψει προσφέρουν κατά το εαρινό εξάμηνο 2018-2019 σεμιναριακό μάθημα στους φοιτητές και φοιτήτριες του Τμήματος με τίτλο «Με ένα βιβλίο για το Μουσείο».  Σκοπός του σεμιναριακού μαθήματος είναι η σύνδεση αφενός των αρχαιογνωστικών βιβλίων για παιδιά με τον χώρο και τα εκθέματα του μουσείου και η ανάδειξη των ποιοτικών τους χαρακτηριστικών, και αφετέρου η συνεισφορά των βιβλίων αυτών στην προετοιμασία επισκέψεων σε χώρους πολιτισμικής αναφοράς και την οικοδόμηση μοναδικών βιωματικών εμπειριών.Στο πλαίσιο του σεμιναριακού μαθήματος θα πραγματοποιηθούν ένας κύκλος συναντήσεων. Εισηγήτρια: Θεοδοσία Ράπτου.
Σύντομο Βιογραφικό Σημείωμα: Η Θεοδοσία Ράπτου είναι δασκάλα με σπουδές στη Μουσειοπαιδαγωγική Εκπαίδευση. Έχει, επίσης,  μεταπτυχιακό δίπλωμα στη Δημιουργική Γραφή από το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας. Έχει συμμετάσχει ως εισηγήτρια σε συνέδρια,  ημερίδες και σε προγράμματα επιμόρφωσης.  Έχει οργανώσει εκπαιδευτικά προγράμματα για σχολικές ομάδες, σεμινάρια επιμόρφωσης στη Μουσειοπαιδαγωγική και εργαστήρια Δημιουργικής Γραφής για ενήλικες. Το τελευταίο διάστημα οργανώνει και συντονίζει τη Λέσχη Ανάγνωσης Παιδικού Βιβλίου για γονείς. Άρθρα της έχουν δημοσιευτεί σε πρακτικά συνεδρίων και σε συλλογικούς τόμους. Τα επιστημονικά της ενδιαφέροντα περιλαμβάνουν θέματα πολιτισμού και εκπαίδευσης ενηλίκων.

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 18 Φεβρουάριος 2019 00:19